Webshop
Facebook
Széchenyi 2020

2018. december. 12.

Bereczkiné Nagy Anita

25 komment

Pár jó tanács burkolat választáshoz

A burkolatok világában az óriási kínálat nem könnyíti meg a dolgunkat. A tapasztalat azt mutatja, hogy aszerint döntünk, hogy mi tetszik meg számunkra az adott pillanatban és ebben nagymértékben befolyásolnak minket a divatirányzatok, magazinok. Elég kevés figyelem jut a használhatóságra, praktikumra. Minden szempontot figyelembe véve lehet jól választani.

 

Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy megkönnyítsük a döntést, hiszen fontos számunkra a vásárlóink elégedettsége. A következő áttekintésben összefoglaltuk, hogy mire is kell odafigyelni burkolat vásárlás előtt.

 

Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy megkönnyítsük a döntést, hiszen fontos számunkra a vásárlóink elégedettsége. A következő áttekintésben összefoglaltuk, hogy mire is kell odafigyelni burkolat vásárlás előtt.

 

Hova kerül a burkolat?

 

Fagyálló járólap abban különbözik a nem fagyállótól, hogy nem szívja magába a vizet, így az ha megfagy értelemszerűen nem tudja szétfeszíteni a lapot. Így kültérre csak fagyálló burkolatot szabad felhasználni, beltérre viszont bármilyet tehetünk, ami megfelel a helyiség adottságainak. A falicsempék törékenyebbek és nem bírják az állandó terhelést, nem rendelkeznek kopásálló felülettel, éppen ezért falra ragaszthatunk padlólapot, fordítva viszont nem.

 

Milyen a fűtés az adott helyiségben?

 

Padlófűtés esetén a burkolat maga a hő leadó felület. Vastagságtól függően a hőtároló képességük növekszik vagy csökken. Olyan padlólapot érdemes választani, amit a gyártó ajánl padlófűtésre. Fontos, hogy a burkolást kizárólag jó minőségű flexibilis ragasztóval kell végezni, lehetőleg C2TE S1 (jelentése: cementkötésű, fokozottan terhelhető, lecsúszásmentes, hosszú nyitott idejű, alakváltoztatásra képes) vagy S2 (nagy alakváltoztatásra képes) jelölésűvel!

 

Milyen külső ingerek érik majd a burkolatot használat során?

 

Kopásállóság

Egy előszobába, konyhába erősebb kopásálló járólapra van szükség, mint egy fürdőbe. A lakás forgalmasabb részein, ahol több időt töltünk ott a burkolatok komoly fizikai, kémiai és mechanikai igénybevételnek vannak kitéve. A padlólapok kopásállósága egy ötös skálán van jelölve, melyet a PEI érték mutat: I-V.

  • PEI I-II: gyenge (csak fürdőszobába, ahol nem járnak be cipővel)
  • PEI III: közepes (közepes igénybevételnek kitett helyiségbe, például nappali, fürdőszoba, hálószoba)
  • PEI IV: erős (nagy igénybevételnek kitett helyiségbe, alkalmas a lakás bármely részében, ha fagyálló akkor teraszra is)
  • PEI V: nagyon erős (nagyon nagy igénybevételnek kitett helyiségbe, például irodák, nagy forgalmú üzletek, bevásárló központok)

Az általunk forgalmazott járólapok PEI értékét megtalálja a leírásban lévő táblázatban.

 

Csúszásmentesség

A gyártók a katalógusokban általában jelölik a lapok száraz cipőtalpra vonatkozó csúszásmentességi fokát, egy úgynevezett R skálával, mely értéke R9 - R12 között van. Minél jobban csúszásmentes egy lap felülete, annál nehezebb takarítani, ezért nem ajánlott az indokoltnál nagyobb R értékű lapot választani.

  • R9: általános felhasználás (lakás, iroda, iskola)
  • R10: csúszásmentes felület (fürdőszoba, garázs, raktár, éttermi konyha)
  • R11: fokozottan csúszásmentes (mosoda, tejüzem, hűtőkamra)
  • R12: maximális csúszásmentes (húsfeldolgozó, ipari konyha)

 

Tónus vagy színárnyalat

A csempéket és járólapokat több természetes anyag keverékéből készítik. A gyártási folyamat utolsó szakaszában a burkolatokat magas hőfokon kiégetik. Égetésenként a lapok színe árnyalatban kicsit különböző lesz. Ezeket a tónus/színárnyalat különbségeket a gyártók egy betű és egy számkóddal jelöli, ami csak a burkolatok dobozán van feltüntetve. Vásárláskor minden esetben ellenőrizni kell, hogy az egy felületre szánt burkolatok dobozán azonos tónus és színárnyalatkód van. Különböző gyártásból származó eltérő kóddal rendelkező lapokat esztétikai szempontból nem célszerű lerakni. Éppen ezért fontos, hogy egy dobozt megőrizzünk az esetleges utánrendelés (pl: csőtörés) miatt, mert még így sem biztos, hogy beszerezhető a számunkra megfelelő kerámia. Meg kell említeni, hogy a digitális technológiával készült termékeknél szándékosan eltérő mintázatú és színtónusú lapokkal találkozunk.

 

Kaliber

Égetett termékek esetén a kemencéből kivett lapok hűlés közben veszítenek a térfogatukból. Ennek következménye a méretbeli különbség, amit a gyárban egy számítógépes vezérlésű "kalibráló" géppel szétválogatnak. Ahogy a tónus esetében, itt is jelöli a gyár egy kalibrációs számmal (kaliber) a dobozon az azonos valódi méreteket, ami eltérhet pár milliméterrel a katalógusban láthatótól. Különböző kalibrációs kóddal ellátott lapokat egy felületen burkolni kifejezetten nem ajánlott!

A hidegburkolatok tónus, színárnyalat és kaliber gyártásonkénti eltérése miatt, vásárláskor ajánlott egy dobozzal többet venni, hogy pótlás esetén (csőtörés) legyen számunkra megfelelő.

 

Rettifikált burkolatok

Élvágott (rettifikált) lapoknak nevezzük azokat a csempéket/járólapokat, melyeket az égetés után a kaliber eltérések kiküszöbölése érdekében egyforma méretűre vágnak. Ezeknél a burkolatoknál találkozhatunk olyan méretekkel, mint például 29,8x59,8 cm. Itt nem kell aggódni a kaliber okozta eltérések miatt, csak a tónus azonosságra kell odafigyelni. Minimális fugával rakható, a gyártók 1-2 mm-es fugaközt javasolnak, a hőmérséklet ingadozás hatására fellépő mozgások miatt.

 

Milyen méretű burkolólapot célszerű választani?

 

Ma már az egyre nagyobb méretű lapok tereket hódítanak meg. Ne féljünk használni őket! Sok esetben előfordul, hogy a burkoló azt mondja, hogy kis méretű lapot kell venni. Ez nem azt jelenti, hogy kiváló designer vénával rendelkező burkolóval van dolgunk, hanem számára ez a könnyebb megoldás, hiszen egy nagy méretű burkolatot macerásabb lerakni. Ha szaktudása meg is van hozzá, lehet, hogy csempevágója nem a méretnek megfelelő. Természetesen az adott helyiség méreteit figyelembe véve, gondoljuk át mennyi lesz a választott csempénk vágásból adódó hulladéka, nehogy a döntésünk pénztárcánk ellensége legyen.

 

Kis fürdőszobába csak kis méretű csempét lehet választani?

 

Optikai trükkökkel nagymértékben befolyásolhatjuk az összhatást. Például egy rövidebb falat optikailag szélesebbnek látunk, ha keskeny hosszúkás csempével burkoljuk vízszintesen. A mozaik illetve dekor csempék fókuszpontjai az adott térnek. Vezetik a tekintetet, látványuk elvonja a figyelmet a helyiség szűkösségéről. A színekkel is különleges hatás érhető el. Például egy kis méretű fürdőszobába egy világos szín segítség lehet a térnövelésben. Világos csempe sötét árnyalatú párjával burkolva, olyan illúziót is kelthet, hogy távolabbinak látjuk azt ami valójában közelebb van. Kis fürdőszobába térnövelő hatása van még egy egész vagy fél falat beborító tükörnek is. Ezek apró, de nagyszerű trükkök.

 

Mi illik a lakásomba?

 

Ez az utolsó választási szempont, bár sokaknak a legfontosabb. Mégsem szabad előnybe helyezni, mert hiába szép és divatos, de a célra alkalmatlan burkolatot választunk, rövid időn belül sajnos le kell cserélni, hiszen a használattól elkopik, megreped. Minden ingatlannak meg van a saját karaktere, amit érdemes figyelembe venni és ehhez azt a lakás stílust alkalmazzuk, amelyik a legközelebb áll hozzánk.

 

Mennyi csempét illetve járólapot ajánlott vásárolni?

 

A vásárolandó mennyiség kiszámolásához több adatra is szükség van.

  • Tudni kell, hogy mekkora felületet kell burkolni.
  • Vásárlás előtt el kell dönteni, hogy milyen burkolási mintával történik a burkolás (hálóban vagy diagonálban).
  • Figyelembe kell venni, hogy I. osztályú csempe vagy járólap gyári dobozában is lehet törött lap (a szabvány az első osztályú lapoknál is enged 5% hibás burkolatot).
  • Számítani kell arra, hogy a lapok vágásakor keletkezik majd olyan, amit már nem tudunk teljes egészében felhasználni. Fontos megemlíteni, hogy a diagonál minta rakása közben több lapot kell vágni, így több szemét keletkezik.
  • Számoljunk azzal is, hogy a csempedivat folyamatosan változik, ezért a gyártók fokozatosan abbahagyják egy-egy termékük gyártását és helyette a legújabb trendnek megfelelően új lapokkal állnak elő. Érdemes tehát egy dobozzal többet vásárolni.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a burkolandó felületre 10%-ot (diagonál minta esetén 15%-ot) kell számolni. Nem szabad szűkre szabni a rendelést, mert utólag nem biztos, hogy van lehetőség ugyanolyan kaliber és színárnyalatú lapot vásárolni, mint amilyen már otthon van.

Ha a leírtakat mind végiggondolja biztosan jól megalapozott lesz a döntés, amivel eléri a személyre szabott, elégedettséget hozó, csodás végeredményt!

 

Tovább >>

hozzászólások ()

A hozzászólásod az ellenőrzést követően jelenik meg

Ha mégsem szeretnéd, hogy megjelenjen, írj nekünk itt és x napon belül válaszolunk rá.